34 Międzynarodowy Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych
Tu jesteś::
/
/
Trio Orelon

Trio Orelon

Judith Stapf – skrzypce

Arnau Rovira i Bascompte – wiolonczela

Marco Sanna – fortepian

TRIO Orelon
Ważna jest nie tylko muzyka, ale słuchanie siebie nawzajem

Symfoniczna gęstość, jednorodne brzmienie, „intensywność i emocjonalność muzyki kameralnej” (FAZ) – te cechy przypisano Trio Orelon już niedługo po jego powstaniu.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat Trio Orelon zdobyło wiele nagród krajowych i międzynarodowych, w tym pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD, pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu zamówionego w „Międzynarodowej Izbie Music Competition” w Melbourne oraz pierwszą nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu zamówionego na konkursie „Schubert und die Musik der Moderne” w Grazu. Ponadto trio jest laureatem konkursów takich jak „Premio Trio di Trieste”, „ICM Pinerolo-Torino”, Konkursu Schumanna we Frankfurcie i Konkursu Mendelssohna w Berlinie.

Założone w 2019 roku w Kolonii Trio Orelon swoją nazwę zawdzięcza światowemu językowi Esperanto, w którym „Orelon” oznacza po prostu „ucho”, symbolizując tym samym wiele aspektów słyszenia w muzyce. Skrzypaczka Judith Stapf, wiolonczelista Arnau Rovira i Bascompte i pianista Marco Sanna spotykali się na uniwersytetach muzycznych w Kolonii i Berlinie. Formacja trio fortepianowego oferuje im największą możliwą muzyczną, a także ludzką harmonię: w trio cała trójka z ciekawością i dynamiką przygląda się dziełom swojej konstelacji, łącząc to z niepohamowaną energią i chęcią zróżnicowanej ekspresji.

Trasy koncertowe Trio Orelon odbywały się po całej Europie oraz w renomowanych salach koncertowych, w tym w Tonhalle Düsseldorf, Konzerthaus Berlin, Alte Oper we Frankfurcie, Beethoven-Haus Bonn i Gewandhaus Leipzig.

Trójka muzyków prezentuje nowatorskie programy tematyczne, w których łączą repertuar klasyczny z dziełami mniej znanymi i nieodkrytymi. W trakcie poszukiwań repertuarowych trio opracowało projekt „Beethovens Töchter” (Córki Beethovena), który zajmuje się rzadko wykonywaną literaturą kompozytorek i łączy ją z ich przodkiem Ludwigiem van Beethovenem podczas koncertów z przewodnikiem.

Latem 2022 roku nakładem wytwórni „Da Vinci Classics” ukazała się debiutancka płyta tria z utworami amerykańskiej kompozytorki Amy Beach. Nagranie zostało płytą tygodnia w Saarländischer Rundfunk i RBB i otrzymało niezmiennie pozytywne recenzje w prasie i mediach (m.in. Süddeutsche Zeitung, Hessisches Rundfunk, MDR i WDR).

Opiekę artystyczną nad trio sprawował prof. Jonathan Aner w HfM Berlin, a od 2022 r. mentorem jest prof. Thomas Hoppe na Folkwang University of the Arts w Essen.